top of page

Size Özel

Sade

Güvenli kiralama için bütün maddeler sözleşmemizde

Hızlı

Zamandan kazanın, geç kalmayın

En iyi fiyatlar

Maksimum tasarruf, minimum gider

 

Ülkemizde Otomobil Tarihçesi


Orta Asya’dan beri sürekli göç etmek zorunda olan atalarımızdan aldığımız genlerin, bizleri de “seyahat sever” bir toplum yapacak olması kaçınılmazdı. Öyle ki her fırsatta bulunduğu şehrin dışına çıkan, resmi tatilleri bir yerlere gitmek için başındaki veya sonundaki hafta sonu ile birleştiren, hemen her sene aracının modelini değiştiren başka bir millet olmasa gerek. 

İster metropollerde yaşıyor olalım, istersek bir dağ köyünde ikamet edelim, birazcık paramız olduğu zaman  satın aldığımız ilk şey otomobildir. Yapılan araştırmalara göre; şans oyunları olarak tabir edilen oyunlardan ikramiye kazananlar, borçlarını bile ödemeden hemen son model araçları alacakları bir galeriye gitmektedirler. Üstelik birçoğu daha kazandığı parayı bile almamıştır.

Bu denli otomobil sevdası olan bir millet olmamız, ihtiyacımız olmaması durumunda bile bir araç satın almamıza neden olur. Öyle ki birçok ikinci el otomobil satan sitede “garaj arabası” olarak tabir edilen ve periyodik zamanlarda kullanılma imkanı bulunmuş göz ardı edilemeyecek sayıda ilan vardır. Ayrıca yediemin ismi ile adlandırılan otoparklar, kredisi ödenemeyen araçlarla doludur. Bankaların kredilere uyguladığı makul faiz oranlarına rağmen, ikinci el otomobil satışı en yoğun piyasada ülkemizde bulunmaktadır. 

Özetlemek gerekirse; ihtiyacı olan kişilerden ziyade, ihtiyacı olmayan kişilerin alım yaptığı otomobil piyasasında harcanan paralar daha çok uzun süre “gereksiz masraflar” kaleminde kendine yer bulmaya devam edeceğe benzemektedir. 

Buraya kadar anlattıklarımızdan “ihtiyacınız yok ise araç satın almayın” öğretisi çıktığı aşikardır. Bu tavsiyeye karşı “peki kırk yılın başı bile lazım olsa, lüzumu halinde nereden araba bulacağız?” sorusunu soran değerli okuyucularımıza “keşfedilmiş Amerika harita üzerinde tam olarak nerededir?” göstermeye çalışacağız. 

Keşfedilmiş Amerika: Araç Kiralama

 

Hepimiz yılın belli dönemlerinde kendimize ait, “hususi araç” olarak nitelendirdiğimiz araçlara ihtiyaç duyarız. Kimimiz tatile giderken şehirlerarası otobüslerde boğulmamak, kimimiz uzak bir lokasyonda olan müşterilerimizi ziyaret etmek, kimimiz de ayda bir kere yaşadığımız kentin dışına kaçmak için “keşke şimdi bir arabam olsaydı” cümlesini kurmuşuzdur. Ama genel itibarı ile lazım olmayan, sadece yılın belli dönemlerinde varlığına ihtiyaç duyulan otomobile, on binlerce Lira yatırım yapmak ne kadar doğru bir davranıştır kendi kendinize sormanız gerekir. 

Hem araç ihtiyacını karşılamak, hem de ağır taksitlerin altına girmemek için “araç kiralama şirketleri” (kimileri “rent a car” der ama siz onlara aldırmayın J ) vasıtası ile her marka ve modelde otomobile dönemsel olarak sahip olabilirsiniz. Üstelik “araç kiralama şirketleri”, zorlu rekabet koşullarında günlük çok cüzi rakamlar karşılığında bu hizmeti vermektedirler. Dilerseniz araç kiralama yöntemi ile elde edeceğiniz kazanımlara birlikte göz atalım. 

Araç Kiralamanın, Araç Satın Almaya Göre Avantajları 

1) Yılda sadece birkaç gün araç ihtiyacınız var ise, o aracın günde yaklaşık 400’de bir fiyatını ödeyerek işinizi görebilirsiniz. Bu sayede kullanmadığınız otomobilin boş yere tüm parasını ödememiş olursunuz. Ayrıca modeli git gide eskiyen ve piyasası düşen aracın maddi kaybı sizi zerre kadar ilgilendirmez. 

2) Servis, bakım, onarım ve benzeri angarya işlerle uğraşmazsınız. Tüm bakımları yapılmış, halk deyimi ile “temiz” bir araçla yola çıkarsınız. 

3) Kiraladığınız aracın vergisine zam gelip gelmediği sizi hiç alakadar etmez. Ekonomi haberlerini korku ile izlemezsiniz. 

4) Muayene çilesini çekmez, bu işlemde görevli memurun iki dudağı arasında olan “git şunu da yaptır” cümlesine maruz kalmazsınız. 

5) Allah korusun bir kaza yaparsanız, “eyvah aracın orijinali bozuldu, şimdi pazarda satarken anlat derdini anlatabilirsen” kaygısını taşımazsınız. Alkollü değilseniz kaskodan tamir edilen aracın sadece tamirhanede kaldığı süreç boyunca kiralama bedeli ödersiniz. 

Umarız yeni bir otomobil satın almadan evvel bu yazımızı okuyup, kararınızı bir kez daha değerlendirmişsinizdir. Demir Bükey üstadın dediği gibi; “yolunuzda hep açık olsun, farınızda” 

bottom of page